Sprawny Programista
Shares
Doskonalenie warsztatu programistów

Doskonalenie warsztatu programisty – początek

Shares

Cześć! Witam Cię na stronie Sprawny Programista – doskonalenie warsztatu programisty. Ja nazywam się Dariusz Mydlarz i w tym miejscu chciałbym dzielić się z Tobą moim doświadczeniami w zakresie warsztatu developera.

Dlaczego?

Każdego dnia co raz więcej i więcej młodych, początkujących programistów pojawia się na rynku. Jedni programowali już w kołysce, drudzy złapali bakcyla na studiach. Inni to samouki, którym studia nie były potrzebne by zostać świetnymi w swej dziedzinie. Jeszcze inni zaś to ludzie, którzy postanowili zostać programistami ze względu na łatwość zatrudnienia.

Wszyscy Ci ludzie będą teraz ze sobą pracować. Trafiać na siebie w kolejnych firmach na ścieżce kariery. Żeby pracować efektywnie jako programista trzeba się nieustannie rozwijać. Poznawać nowe narzędzia, metodyki pracy, paradygmaty programowania czy style architektoniczne. W tym miejscu chciałbym dzielić swoją wiedzą w tym jak robić to dobrze i na co zwracać uwagę podczas swej pracy. Liczę na to, że pomoże ona wszystkim tym osobom w lepszej wzajemnej kooperacji i współpracy 😉

Dlaczego ja?

Obecnie mam 27 lat i od 5 lat pracuję zawodowo jako programista Javy. Tworzyłem oprogramowanie dla banków, pracowałem w firmie outsourcingowej dla klienta z Wielkiej Brytanii, rozwijałem projekt w nowych technologiach dla mojej uczelni, a obecnie pracuję w młodym, szybo rozwijającym się (😹) startupie w Krakowie.

Poprzez lata mojej pracy odkrywałem niuanse pracy developera. W jaki sposób powinien do niej podchodzić. Jak ją organizować, żeby być maksymalnie efektywnym. A jednocześnie być też wypoczętym i szczęśliwym z tego co się robi.

Wierzę, że wiedza którą mam, a którą chciałbym się z Tobą tu dzielić pomoże Ci lepiej poprowadzić swoją karierę i sprawi, że będziesz rozwijać się szybciej.

Dla kogo?

Sprawny Programista to miejsce przede wszystkim dla młodych programistów rozpoczynających swoją karierę w świecie IT i chcących doskonalić swoje rzemiosło developera. Jeśli jesteś na początku swojej kariery, lub czujesz, że Twój rozwój zatrzymał się, to myślę, że znajdziesz tutaj interesujące Cię treści. Jeśli jeszcze nie jesteś programistą, jesteś w liceum, albo na początku studiów i zastanawiasz się co chciałbyś robić, również odkryjesz w tym miejsu co wiąże się z tą pracą i czy jest ona dla Ciebie. Jakiej wiedzy i jakich wymagań oczekuje się dzisiaj od programistów.

Jeśli jesteś doświadczonym programistą z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem myślę, że też nie raz znajdziesz tu coś ciekawego dla siebie. Oprócz tematów dla początkujących będę poruszał tematy związane ze skalowalnościa i wydajnością aplikacji, a także z własnym rozwojem i produktywnoscią.
Liczę też na to, że będziesz w cenny sposób dopełniał zamieszczane tu treści swoją wiedzą i swoim doświadczeniem. Dzięki temu odbiór artykułów będzie pełniejszy.

Newsletter

Hej, zaciekawiło Cię to co piszę? Jeśli tak, zapisz się do Newslettera, a nie przegapisz żadnego wpisu i będziesz dostawał wszystkie nowości wprost na swoją skrzynkę. Zero spamu, maile nie częściej niż raz w tygodniu 😉

Jakie tematy?

Motto strony to Doskonalenie warsztatu programisty. Dlatego tematy, które będę na początku poruszał dotyczą wyjaśniana niezrozumiałych pojęć programistycznych. Czasami zajrzymy do tematów związanych ze skalowalnością i wydajnością aplikacji. Będą poruszane także tematy dla nowicjuszy prezentujące warsztat programisty – biblioteki, frameworki, dobre praktyki.

Chciałbym też skupić się na produktywności programisty, na tym jakie narzędzia i techniki może on stosować by dobrze wykorzystywać skończony czas, który dostaje na wykonanie zadania. W końcu nie od dziś wiadomo, że:

każde zadanie zajmuje tyle czasu ile się go na nie otrzymało

Czasami sztuka programisty polega na tym, żeby umieć sensownie odrzucić to co nie jest w danym momencie istotne i dostarczyć to co jest najważniejsze.

Feedback

To tyle na początek ;). Dzięki Ci za przeczytanie mojego pierwszego wpisu. Planuję tworzyć nowe treści raz w tygodniu. Jestem bardzo ciekaw Waszego odzewu. Jeśli masz jakieś uwagi, przemyślenia, czy propozycje tematów napisz do mnie, zostaw wiadomość w komentarzu. Dzięki Tobie będę mógł lepiej dopasować treść strony do Waszych oczekiwań. Liczę na to, że dzięki temu Sprawny Programista stanie się chętnie odwiedzanym miejscem dla wielu programistów.

O autorze Dariusz Mydlarz

Cześć! Jestem programistą odkąd pamiętam, a zawodowo robię to od 2012 roku. Moim głównym językiem jest Java. Chciałbym dzielić się z Tobą moim doświadczeniem w świecie IT. Prywatnie jestem fanem piłki nożnej, mężem i tatą Michałka.

śledź mnie na:

Zanim odejdziesz... ;)

Hej! Zapisałeś się już do listy mailingowej? Dzięki niej dostaniesz krótką informację o nowym wpisie wprost na swoją skrzynkę! ;)

Zostaw komentarz:

2 comments
Add Your Reply